Club Honours Board

Port Nicholson ROTARY Honours Board

Charter Members (* current)

Rob Whitney*
Peter Whittington*
Howard Tong*
Darryl Ross*
Geoff Smith*
 
Brian Leighs
Geoffrey Clough
Michael Kennedy
David Maltby
Noel Cohen
Murray Jensen
Evan Voyce
Stephen Porritt
Ernest Newman
Christopher Bennetts
Graham Perkins
Edwin Whiteside
Ashwin Patel
Barry Nicol
John Stanley
Rob Verschoor
Kerry Geertson
David Denton
Bob Moffat

Presidents

1989/90 - David Denton
1990/91 - Kit Bennetts
1991/92 - Graeme Reeves
1992/93 - Bob Moffat
1993/94 - Ian Paterson
1994/95 - Jean Phipps
1995/96 - Douglas McLaren
1996/97 - Geoff Smith
1997/98 - Alistair McLean
1998/99 - Peter Leslie
1999/2000 - Rob Whitney
2000/01 - Paula Smith
2001/02 - Peter Whittington
2002/03 - Darryl Ross
2003/04 - Brian Leighs
2004/05 - Gillian Robertson
2005/06 - David Jones
2006/07 - Howard Tong
2007/08 - Christopher Robertson
2008/09 - Bill Day
2009/10 - Joy Durrant
2010/11 - Mark Pickering
2011/12 - Jane Mitchell
2012/13 - Rick Hughes 
2013/14 - Lisa King
2014/15 - Brent Gerrard
2015/16 - Linda Wellington
2016/17 - Mark Cassidy
2017/18 - John Bishop
2018/19 - Bev Wells
2019/20 - David Shackleton
2020/21 - Mike Selvadurai
2021/22 - Marc Rands
2022/23 - Dawn Sanders

Paul Harris Fellows

1988 - Roger Halliwell (Levin) & 2010, 2015 Sapphire Pins
1988 - Murray Jensen (Tawa) & 2017 Sapphire Pin (District 9940)
1993 - Bob Moffat & 2012 Sapphire Pin
1996 - Peter Cox (Wanganui South)
1996 - Douglas McLaren
1999 - Ian Paterson & 2010 Sapphire Pin & 2018 Ruby Pin
1999 - Neville MacIndoe
2002 - Jean Phipps
2003 - Stuart Young
2004 - Lindsay Chitty (Otorohanga)
2005 - Dawn Sanders & 2013 Sapphire Pin
2006 - Paula Smith & 2018 Sapphire Pin
2007 - Morgan Williams
2006 - Steve Lawton (Wellington South), 2016 Sapphire Pin (District 9940 RYLA)
            & 2021 2nd Sapphire
2006 - Alison Geddes (North Shore)
2007 - Warwick Bell (Wellington North) & 2014 Sapphire Pin (District 9940 RYLA)
2008 - Howard Tong & 2014-16  (3 Ruby Pins)
2008 - Rev Sir Des Britten (Community)
2008 - Christopher Robertson, & Sapphire pins 2011 (District 9940), 2013
           & 2016 (SPPETS), 2020 (District 9940)

2008 - Dr Brendon Bowkett (Community)
2008 - Melissa Moon (Community)
2009 - Brian Leighs
2009 - Darryl Ross & 2019 Sapphire Pin
2009 - Gillian Robertson & 2016, 2021 Sapphire Pins
2009 - Peter Whittington & 2012 Sapphire Pin 
2009 - Rob Whitney & 2019 Sapphire Pin
2009 - Bill Day & 2020 Sapphire Pin
2009 - David Shackleton & 2018 Sapphire Pin
2009 - Jeff Lee & 2021 Sapphire Pin
2011 - Jenny Flannigan-Tong (District 9940)
2011 - Tanya Fong
2012 - Teresa Dickinson (Belconnen)
2012 - Joy Durrant & 2021 Sapphire Pin (District 9940) 2022 (1 Ruby Pin)
2012 - Ian Cassels (Community) 
2013 - Duane Kale
2013 - Pem Sherpa (Community)
2013 - Sir Neville Jordan (Community)
2013 - Andre Lategan
2013 - Mark Pickering & 2016 Sapphire Pin
2014 - John Williams (District 9940 RYLA)
2014 - Andy Curran
2014 - Jane Mitchell (Paterson) & 2019 Sapphire Pin
2014 - Simon Woolf (Community)
2014 - Treena van Rijssel    
2015 - Rick Hughes & 2020 Sapphire Pin
2015 - Julian Bateson
2015 - Keith Hales
2015 - James Lynch (Community)
2016 - Luke Waring (District 9940 RYLA)
2016 - Craig McWilliam (District 9940 RYLA)
2016 - Ashley Kirker (District 9940 RYLA)
2016 - Paula Gentle (District 9940 RYLA)
2016 - Fiona King (District 9940 RYLA)
2016 - Bev Wells (District 9940) & 2020 Sapphire Pin
2016 - Patricia Lee
2016 - Brent Gerrard & 2021 Sapphire Pin (District 9940)
2017 - Graham Le Gros (Community)
2017 - Linda Wellington & 2022 Sapphire Pin
2017 - Noel Winsloe
2017 - Rex Da Vanzo (Community)
2018 - Lisa King
2018 - Brenda Lazelle
2020 - John Bishop
2020 - Marc Rands
2020 - Richard Brodie
2021 - Tony Robinson
2022 - Mike Selvadurai
2022 - Bishop Dr. Eleanor Sanderson

District Roles

Assistant Governors

Roger Halliwell
Jean Phipps
Bob Moffat
Steve Lawton (2005/6)
Howard Tong (2007/8)
Brenda Lazelle (2010/11)
Joy Durrant (2013/15/16)
Linda Wellington (2018/19/20)
Lisa King (2017/18/19)
Rick Hughes (2015/16/17)
David Shackleton (2020/21)

Area Governors

David Shackleton (2021/23)

Other District Roles

Christopher Robertson (Centurion 2005-2020; TRF Admin 2010-2020)
Steve Lawton (RYLA Chair 2015-17)
Joy Durrant (Literacy 2010-2021)
Jane Paterson (Peer Support 2013-16)
Bev Wells (International Relations Chair 2015-18)
Anne Hare (Peer Support 2020-21) 
Peter Whittington (Centurion and TRF Admin 2020-21)
Brent Gerrard (District ICT Chair 2020-22 )

District Governor

2010/11 - Howard Tong
 

The Rotary Foundation Citation for Meritorious Service

2013 - Christopher Robertson
 

NZ National Honours (Present or past members)

1983 - Darryl Ross MStJ
1992 - Dawn Sanders QSM (1992) ONZM (2013)
2001 - James Robert (Jim) Lynch QSM
2002 - Murray Raynal Jensen MNZM JP
2008 - Christopher J R Robertson QSM
2013 - Dawn Sanders QSM, ONZM
2015 - William (Bill) Day MNZM JP
2016 - Ian Greville Paterson QSM
2020 - Morgan Williams QSO

Hero  Awardees

To recognise non-Rotarians who support our club in an exemplary way.
 
2020 - Jane Wells - Functions Manager the Wellington Club
2020 - Winston Mohuanga - Wellington Club service
2020-  Nathan Kaimarama - Wellington Club service
 

Keyway Awardees

This is our club's President's Award for members or non-members who have helped to "keep the wheels of the club turning". It does not reflect the baubles of office, rather it is for the otherwise unsung heroes who over an extended period have stepped forward to make our club the great club that it is.
'Keyway' refers to the notch in the axle space of the Rotary wheel where a wedge is fixed to cause the wheel to turn as the axle turns.
 
2005 - Christopher Robertson
2006 - Richard Brodie
2006 - Carol Johnston
2006 - David Jones
2007 - Jan Hains
2008 - Jenny Flannigan-Tong
2009 - David Shackleton
2009 - Roger Halliwell
2009 - Ian Paterson
2010 - André Lategan
2012 - Anne Stephenson
2015 - Darryl Ross & 2022
2016 - Cheryl Kortink
2018 - Ed Hamilton
2018 - Peter Whittington
2018 - Noel Winslow
2020 - Paula McNight
2020 - Linda Wellington
2020 - Lindsay Chitty
2020 - Dawn Sanders
2020 - Warwick Bell
2020 - Nicholas Duncan
2020 - Dave Lazelle
2020 - Brenda Lazelle
2021 - Sheryn Shackleton
2022 - Louise Bray-Burns
2022 - Phillipa Bascand
 

Honorary Members

1999 Ben Baker 
2008 Roger Moses 
Melissa Moon
2011 Jenny Flannigan-Tong 
2015 Sir Neville Jordan 
2017 Roger Halliwell (Deceased)
2016 Bob Moffat 
2016 Andy Curran (Deceased)
2018 Bishop Dr. Eleanor Sanderson 
2018 Stuart Young (Deceased)
2019 Christopher Robertson 
2022Gillian Robertson 
2022 Keith Hales 

District Awards

2020 - Christopher Robertson (D9940 Distinguished Service Award)

Zone Roles 

Howard Tong - Public Image Coordinator 2011-14; ROZCOM Chair 2014-15;
D9940 Trustee 2016-19; ROZOPS Director 2016-2020); Zone Regionalisation 2019-2022
Christopher Robertson - SPPETS Treasurer/Admin 2011-2020
Bev Wells - Director and Deputy Chair - RNZ World Community Service 2015-2018
Brent Gerrard - SPPETS Treasurer 2018-21
John Bishop - ROZCOM 2012-3; Zone Regionalisation 2019-2021

Rotary International Peace Fellows (sponsored by RCPN)

2003/2004 - Greg Mitchell (Bradford University UK)
2009/2010 - Torie Cochrane (Bradford University UK)
2014/2015 - Sarah Agnew (Uppsala University, Sweden)

Rotary International Vocational Peace Scholars (sponsored by RCPN)

2015/2016 – Steven Wakem (Goldsmith’s, University of London)